Jak wyjść ze spirali kredytowej

Spirala kredytowa jest zjawiskiem, które spotyka wielu Polaków. Wystarczy utrata płynności finansowej czy nieprzewidziane wydatki, a zaciągane są kredyty, na których spłatę bierze się następne pożyczki i tak w kółko. W końcu wpada się w zamknięte koło, z którego wcale nie tak łatwo wyjść  Poniżej kilka rad o tym jak wydostać się ze spirali kredytowej.

 

Nie pożyczać więcej pieniędzy

Przede wszystkim trzeba zmienić swoje podejście do pieniędzy. Nie można zaciągać kolejnych kredytów, żeby spłacić poprzednie. Każdy kolejny kredyt pogarsza sytuację finansową. Trzeba pamiętać, żeby wydawać tylko pieniądze, które się posiada.

 

Zaplanować kolejność spłaty rat

Powinno się zaplanować spłatę zobowiązań zgodnie z kolejnością dat i odsetkami, które zostaną naliczone za brak spłaty w terminie. Przy takiej analizie trzeba określić, które powinny zostać spłacone jako pierwsze. Miesięczny budżet powinien być również zaplanowany w oparciu o zaległe należności

 

Ograniczenie wydatków

Powinno się przygotować listę  wydatków z opłatami stałymi, jak rachunki czy czynsz, oraz przeanalizować pozostałe źródła odpływu gotówki. Na zakupach powinno się kupować tylko towary z listy, i co ważne powinien im towarzyszyć założony limit.  Przed każdą niezaplanowaną inwestycją warto zastanowić się, czy rzeczywiście jest ona w tym momencie potrzebna.

 

Oszczędzanie

Najważniejsze, żeby zacząć od codziennych, drobnych oszczędności. Podsumowanie wydatków, wyprzedaże nieużywanego sprzętu, wypłaty z bezpłatnych bankomatów, niekorzystanie z samochodu - jest dużo możliwości, które pozwalają zacisnąć pasa i odłożyć trochę pieniędzy. Ważne, żeby pamiętać, że wychodzenie ze spirali to proces długotrwały, więc trzeba być świadomym, że może trwać długo. 

 

Dodatkowe źródła dochodu

Dodatkowe źródło dochodu pozwoli na podreperowanie budżetu. Czasem dobrym pomysłem jest dodatkowy etat, czasem znalezienie dorywczego zajęcia na weekendy, a czasem przyjmowanie zleceń na pracę zdalną. Zarobione pieniądze pomogą szybciej spłacić zaległe należności.