Kredyty inwestycyjne dla nowych firm

Jeszcze kilka lat temu otrzymanie kredytu inwestycyjnego dla nowego przedsiębiorstwa graniczyło z cudem. W ostatnim czasie większość banków otworzyła się mikroprzedsiębiorstw. Oprócz tego doszły również różnego typu programy samorządowe, które wspierają nowych przedsiębiorców i pozwalają na kredyty inwestycyjne.

 

Oferta kredytów inwestycyjnych skierowanych do nowych firm, nie jest zbyt szeroka. Banki czasem ryzykują udzielając kredytów dla młodych firm, bo mają z tego zyski. Jeśli przedsiębiorca jako osoba fizyczna ma pozytywną historię kredytową może to sprawić, że otrzyma kredyt. Banki, które udzielają kredytów na start analizują dotychczasowe prywatne pożyczki i kredyty klienta. Sprawdzają w jaki sposób były one spłacane i ich terminowość. Dodatkowo mogą też określić dodatkowe zaplecze pieniężne osoby, która stara się o kredyt, jak nieruchomości czy środki finansowe na koncie. Ważny jest też odpowiedni biznesplan. Nowe firmy są często obarczone ryzykiem bankructwa.

 

Na rynku jest obecnie spora konkurencja. Najłatwiej uzyskać kredyt na start w bankach skierowanych dla przedsiębiorców. Można w nich pożyczyć od 30 do 150 tysięcy złotych na okres pięciu lat. Większe banki chętnie udzielają również kredytów, ale zwykle dla firm, które już od jakiegoś czasu istnieją na rynku. Nawet jeśli szanse na kredyt wydają się znikome, warto udać się z kompletem dokumentów do agenta, który przeanalizuje biznesplan, i być może zdecyduje na korzyść przedsiębiorstwa. Trzeba pamiętać, że mikrofirmy to dla banków również stałe źródło dochodu, z którego nie rezygnują szybko. Zwykle do wzięcia kredytu jest wymagane posiadania konta firmowego w placówce.

 

 

Banki wymagają zazwyczaj minimum takich dokumentów, żeby rozpocząć negocjacje:

  Zaświadczenie o braku zaległości na rzecz ZUS i US,

  Biznesplan przedsiębiorstwa

  Ewentualny wpis do rejestru działalności gospodarczej,

  Zaświadczenia potwierdzające zabezpieczenia kredytu, np. weksel in blanco, czy hipoteka na nieruchomości.