Opłaty za kartę kredytową           

Posiadanie karty kredytowej w biznesie ma swoje plusy i minusy. Wielu przedsiębiorców zastanawia się czy nie skusić się na założenie swojej karty, zwłaszcza, że jest świetną alternatywą dla kredytu. Co jednak jeśli przesadzimy, a odsetki pochłoną cały nasz budżet? Wystarczy zwrócić uwagę na kilka aspektów.

 

Karta kredytowa jest dostępna dla praktycznie każdej firmy chyba, że ta ma niekorzystną historię kredytową. Jeśli firma jest nowa lub jej sytuacja finansowa jest niestabilna kwota limitu na karcie będzie mniejsza. I jeśli firma się świetnie rozwija i rokuje na przyszłość - limit na karcie będzie większy. Zwykle banki proponują limity między 1000 a 100 000 zł.

 

Duża zaletą kart kredytowych jest elastyczność spłaty. W zależności od wyboru umowy, dług powinien zostać spłacony w ciągu maksymalnie 60 dni. W przeciwieństwie do kredytu, jeśli kwota zadłużenia zostanie spłacona na czas, nie trzeba spłacać odsetek.

 

Ale czy każda firma powinna starać się o kartę kredytową? Jeśli jej sytuacja jest dosyć dobra, a na koncie nie brakuje nigdy środków, posiadanie produktów kredytowych wydaje się nie mieć sensu. Koszty karty kredytowej zarówno dla klientów indywidualnych jak i biznesowych są zwykle takie same.

 

Wydanie takiej karty jest bezpłatne, opłata za użytkowanie w wielu bankach jest pobierana raz na rok. Żeby uniknąć opłat, wystarczy raz w miesiącu wykonać transakcję bezgotówkową przy pomocy tej karty. Za transakcje bezgotówkowe banki nie pobierają prowizji, dlatego też warto płacić kartą kredytową za zakupy firmowe. W praktyce oznacza to, że jeśli tylko do takich transakcji firma będzie używała karty, może być ona produktem bezpłatnym. Okres bezodsetkowy obejmuje od 47 dni do 61 dni. W przypadku braku spłaty bank nalicza odsetki w wysokości około 10 procent. Wypłaty z bankomatów wiążą się zwykle z dodatkowymi opłatami. Zwykle wyrobienie karty wiąże się z wymogiem posiadania konta firmowego w danym banku, a i tutaj mogą być dodatkowe opłaty za prowadzenie konta.